Trophies


Trophies for the Indoor Championships


Clout championships
Double FITA Star
FITA Star
Indoor championships
Longbow championships
Outdoor championships
Outdoor junior championships
Field championships
Missing club trophies

Indoor Girl Compound Champion

YearNameClub
1996M CalvertWakefield
1997N/A
1998C RuddickBronte
1999N/A
2000Charlotte RuddickBronte
2001Gemma BreeseBronte
2002Gemma BreeseBronte
2003N/A
2004Hannah DuckerSelby
2005Danielle BrownAire Valley
2006Georgina BrownAire Valley
2007Hannah JonesBarnsley
2008Georgina BrownAire Valley
2009Georgina BrownAire Valley
2010Rachael SmithBarnsley

Indoor Girl Longbow Champion

YearNameClub
2000Elizabeth PhillipsSelby
2001Naomi RamseySavile
2002N/A
2003Naomi RamseySavile
2004N/A
2005Vicky SingletonBronte
2006N/A
2007N/A
2008N/A
2009N/A
2010N/A

Indoor Girl Recurve Champion

YearNameClub
1984J GreavesScarborough
1985J P WoolerBronte
1986R CliftAdel
1987V HaleySelby
1988V HaleySelby
1989H WarnesSt Anns
1990S J WrightSavile
1991S HuntingtonAdel
1992R WalkerScarborough
1993S J WrightSavile
1994S HuntingtonAdel
1995S WarnesSt Anns
1996L NorfolkBronte
1997S WarnesStocksbridge
1998S HuntingtonAdel
1999S HuntingtonAdel
2000Rachael TuneSelby
2001Rachael TuneSelby
2002Rachael TuneSelby
2003Georgina HughesSelby
2004Nicole AllanSelby
2005Nicole AllanSelby
2006Nicole AllanSelby
2007Nicole AllanSelby
2008Nicole AllanSelby
2009Ruby HancockDearne Valley
2010Charlotte BrownBronte

Indoor Boy Compound Champion

YearNameClub
1996D RossWakefield
1997K Jackson and
Leighton Stead
Spen Victoria
Wakefield
1998Leighton SteadWakefield
1999Liam SteadWakefield
2000K JacksonWakefield
2001P CoxBarnsley
2002Stevan MannsAire Valley
2003Stevan MannsAire Valley
2004Stephen DixonSavile
2005M ArnoldAdel
2006Joe ScottSavile
2007Joe ScottSavile
2008Aaron BarnesBarnsley
2009Nathan WattsYork
2010Christopher StanleySt George's

Indoor Boy Longbow Champion

YearNameClub
2000N/A
2001N/A
2002N/A
2003Matthew BielbySelby
2004Paul SingletonBronte
2005Paul SingletonBronte
2006Paul SingletonBronte
2007Paul SingletonBronte
2008Daniel PearsonChantry
2009N/A
2010N/A

Indoor Boy Recurve Champion

YearNameClub
1984A ScottScarborough
1985P JohnsonHull Kingston
1986P JohnsonHull Kingston
1987P JohnsonHull Kingston
1988R VairyWakefield
1989J WrightSavile
1990J WrightSavile
1991M FirminSavile
1992M FirminSavile
1993M FirminSavile
1994M WelcerWakefield
1995M StonesEbor
1996M StonesEbor
1997M StonesEbor
1998L PearceAdel
1999A DetoeufSt Ives
2000James SeddonBarnsley
2001James SeddonBarnsley
2002Andrew WillettsSelby
2003Andrew WillettsSelby
2004Thomas SpenceSelby
2005Thomas SpenceSelby
2006Thomas SpenceSelby
2007Carl GrayDearne Valley
2008Michael WallheadSpen Valley
2009Michael WallheadSpen Valley
2010Michael SmithBridlington

Indoor Lady Compound Champion

YearNameClub
1992K FitzpatrickBarnsley
1993D GrahamBarnsley
1994A TarasekGNAS
1995A TarasekGNAS
1996A TarasekGNAS
1997A TarasekGNAS
1998A TarasekBronte
1999L GarnerSt George's
2000L GarnerSt George's
2001Julie BancroftAdel
2002Linda GarnerBronte
2003Linda GarnerBronte
2004Renee MetcalfeAire Valley
2005Linda GarnerBronte
2006Dawn DuckerSelby
2007Renee MetcalfeAire Valley
2008Tracey McGowanBronte
2009Linda GarnerBronte
2010Linda GarnerBronte

Indoor Lady Longbow Champion

YearNameClub
1993A ShooterSt Ives
1994S BlackwellWhite Rose
1995S BlackwellWhite Rose
1996S BlackwellWhite Rose
1997S BlackwellWhite Rose
1998S BlackwellWhite Rose
1999S BlackwellWhite Rose
2000S BlackwellWhite Rose
2001S BlackwellWhite Rose
2002Barbara PhillipsSelby
2003Barbara PhillipsSelby
2004Joyce TuneSelby
2005Barbara PhillipsSelby
2006Barbara PhillipsSelby
2007Elaine WoodHarvester
2008Elaine BakerHarvester
2009Hannah WilsonBronte
2010Jayne MotsonHarvester

Indoor Lady Recurve Champion

YearNameClub
1983J McBroomSmith & Nephew
1984B NealSelby
1985B NealSelby
1986B NealSelby
1987R CliftB of Adel
1988D WrightSavile
1989J ForrestEbor
1990R CliftB of Adel
1991C HorsfallValley B
1992C HorsfallValley B
1993J ForrestEbor
1994J Forrest and
L Line
Ebor
Selby
1995A ChapmanHarvesters
1996L LineSelby
1997L LineSelby
1998J DiccoxBronte
1999J DiccoxBronte
2000A ChapmanHarvesters
2001Ruth BoultonThirsk
2002Michelle KiddyDearne Valley
2003Naomi FaulknerSavile
2004Naomi FaulknerSavile
2005Naomi FaulknerSavile
2006Ann ElliottAire Valley
2007Michelle KiddyDearne Valley
2008Naomi FaulknerSavile
2009Naomi FaulknerSavile
2010Amy OliverDearne Valley

Indoor Gent Compound Champion

YearNameClub
1985P RobertsScholes
1986P RobertsScholes
1987M HoltbyHull Kingston
1988M HoltbyHull Kingston
1989J GilroyHull Kingston
1990J GilroyHull Kingston
1991J GilroyHull Kingston
1992S GilroyHull Kingston
1993R RowettBarnsley
1994S GilroyHull Kingston
1995M HoltbyHull Kingston
1996C BootHull Kingston
1997S HowardSt George's
1998S HowardSt George's
1999I PottsBronte
2000I PottsBronte
2001Richard BreeseBronte
2002Chris ParkinWakefield
2003Chris ParkinWakefield
2004Chris ParkinWakefield
2005Stephen DixonSavile
2006Stephen DixonSavile
2007Stephen DixonSavile
2008Stephen DixonSavile
2009Ian RenderSelby
2010Stephen DixonAdwalton Moor

Indoor Gent Longbow Champion

YearNameClub
1989C HopeChantry
1990C HopeChantry
1991N/A
1992C HopeChantry
1993C HopeChantry
1994C HopeChantry
1995C HopeChantry
1996C HopeChantry
1997C HopeChantry
1998C HopeChantry
1999C HopeChantry
2000Colin HopeChantry
2001Colin HopeChantry
2002David PhillipsSelby
2003Colin HopeChantry
2004Colin HopeChantry
2005Colin HopeChantry
2006David PhillipsSelby
2007Colin HopeChantry
2008Colin HopeChantry
2009David PhillipsSelby
2010Martin JordanChantry

Indoor Gent Recurve Champion

YearNameClub
1983N LawrenceChantry
1984J SellarsDVAC
1985B GoodliffeH&CV
1986A ScottScarborough
1987A ScottScarborough
1988E B GoodliffeWakefield
1989E B GoodliffeWakefield
1990L NewsomeBronte
1991E B GoodliffeWakefield
1992N LawrenceChantry
1993R MarshallChantry
1994R MarshallChantry
1995M WilliamsSelby
1996M WilliamsSelby
1997I HillHull Circle
1998L NewsomeBronte
1999G ClaydonAbbeydale
2000G ClaydonHarvesters
2001Mick WilliamsSelby
2002Nick EverittChantry
2003David NordoffSavile
2004Nick EverittChantry
2005Neil CrickmoreBronte
2006Grant WomackUniversity of York
2007David NordoffSavile
2008Stephen ShawGreen Man
2009Nick EverittGreen Man
2010Nick EverittGreen Man

Indoor Junior Compound Team

YearClub
2004Savile
2005Aire Valley
2006Aire Valley
2007Barnsley
2008Barnsley
2009Barnsley
2010St George's

Indoor Junior Recurve Team

YearClub
1983N/A
1984N/A
1985N/A
1986Adel
1987Hull Kingston
1988Arrowgate
1989Wakefield
1990N/A
1991Savile
1992Savile
1993Savile
1994Savile
1995Selby
1996Selby
1997Selby
1998Selby
1999Selby
2000Selby
2001Selby
2002Selby
2003Selby
2004Selby
2005Selby
2006Selby
2007Selby
2008Selby
2009Thirsk
2010Bowmen of Leeds

Indoor Compound Team

YearClub
2000Hull Kingston
2001Hull Kingston
2002Bronte
2003Bronte
2004Selby
2005Bronte
2006Selby
2007Barnsley
2008Savile
2009Selby
2010York

Indoor Longbow Team

YearClub
2000Selby
2001Selby
2002Selby
2003Selby
2004Selby
2005Selby
2006Selby
2007Selby
2008Selby
2009Bronte
2010Chantry

Indoor Recurve Team

YearClub
2000Selby
2001Selby
2002Selby
2003Selby
2004Selby
2005Chantry
2006Selby
2007Greenman
2008Dearne Valley
2009Greenman
2010Wakefield

Indoor Lady 2nd Recurve

YearNameClub
1983B OwensH & CV
1984A LawrenceChantry
1985J WalesB of Adel
1986J McBroomSmith & Nephew
1987J ForrestEbor
1988B G NealSelby
1989R CliftAdel
1990A SeniorSavile
1991D WrightSavile
1992J ForrestEbor
1993L LineSelby
1994L LineSelby
1995E KentSheffield Hallam
1996E KentBronte
1997L CarrollSelby
1998L BradleySelby
1999K NellisWhitby
2000Ms B DetoeufBronte
2001Ms Claire BrockettBronte
2002Ms Naomi FaulknerSavile
2003Wendy HarrisonSelby
2004Michelle KiddyDearne Valley
2005Amanda BartramSelby
2006Ms Barbara StebbinsBronte
2007Amy OliverDearne Valley
2008Ann ElliotAire Valley
2009Michelle KiddyDearne Valley
2010Jayne HoughWakefield

Indoor Gent 2nd Recurve

YearNameClub
1983N WrightBronte
1984M DellorWakefield
1985B AshbyScorton
1986L NewsomeBronte
1987F H VairyWakefield
1988R R WindasHull Kingston
1989A J HuntBarnsley
1990E B GoodliffeWakefield
1991P S YarkerYe Rippon Bowmen
1992P YarkerYe Rippon Bowmen
1993B WilkinsonHarvesters
1994B SlatfordValley B
1995G ThompsonEbor
1996I HillCircle
1997L BuckSelby
1998L BuckSelby
1999M WilliamsSelby
2000Paul YarkerThirsk
2001Bob RipleyScorton
2002Mick WilliamsSelby
2003Mick WilliamsSelby
2004Paul JonesBridlington
2005Nick EverittChantry
2006David NordoffSavile
2007Ian MetcalfeAire Valley
2008Paul JonesWolds
2009Mark FarrowScorton
2010Raymond SloanYork

Jack & Jill

YearNameClub
1983A & B LloydB of Adel
1984A & N LawrenceChantry
1985R & J WalesB of Adel
1986R & J WalesB of Adel
1987A & N LawrenceChantry
1988Mr & Mrs WrightSavile
1989Mr & Mrs KingAbeydale
1990Mr & Mrs A AbbotWakefield
1991Mrs & Mrs AP WrightSavile
1992Mr & Mrs P NellisScarborough
1993Mr & Mrs P NellisScarborough
1994Mr & Mrs YorkeWhitcliffe Mt.
1995Mr & Mrs P NellisScarborough
1996Mr & Mrs P NellisScarborough
1997Mr & Mrs D WilcockThirsk
1998Mr & Mrs B ChapmanHarvesters
1999Mr & Mrs B ChapmanHarvesters
2000Mr & Mrs D WilcockThirsk
2001Mr & Mrs M SpenceSelby
2002Mr & Mrs N FallowsSelby
2003Mr & Mrs M SpenceSelby
2004N/A
2005Mr & Mrs M SpenceSelby
2006Mr & Mrs M SpenceSelby
2007Mr & Mrs M SpenceSelby
2008Mr & Mrs P HentySt George's
2009Mr & Mrs P HentySt George's
2010Mr & Mrs P HentySt George's



Copyright ©2006-2014 Yorkshire Archery Association
Please report any problems with this site to the Webmaster.